ביופסיות חכמות (פיוז'ן)

ביופסיה לערמונית בגישת MRI-US Fusion

ביופסיית פיוז'ן היא ביופסיה חכמה וממוקדת, המאפשרת אבחון מדויק של הגידול בערמונית, ובכך ממזערת את הטעות בגילוי ומאפשרת טיפול נקודתי, עם מינימום פולשנות ומקסימום הצלחה.

בעבר, גבר עם ערכי PSA מוגברים הופנה לביופסיה לערמונית מונחית סונאר טרנס-רקטלי. בשיטה זו, כ-12 דגימות נלקחות באופן שיטתי (סיסטמתי) ועיוור מהערמונית. למעשה, דגימות הביופסיה נלקחות ללא כל ידיעה על מיקום של סרטן בערמונית. עד לאחרונה, סרטן הערמונית היה הסרטן היחיד המאובחן בצורה עיוורת. תארו לכם מצב דומה כאשר מתגלה ממצא חשוד בכבד ונלקחות דגימות עיוורות מהאיבר.

כאשר החל שימוש בביופסיה מונחית אולטרסאונד, היא נחשבה לשיטה פורצת דרך, ולכן השימוש בה אומץ והתפשט. אולם כיום, ישנם אמצעי דימות מתקדמים המאפשרים לראות סרטן בערמונית. הדמיית ה-MRI מאפשרת לזהות, למקם ולמדוד סרטן בערמונית.

עברתם את גיל 50? כדאי שתבדקו את מצב הערמונית שלכם

מכשיר ה-MRI-US Fusion הוא חדשני ומאפשר ניצול של התמונות שהתקבלו מהדמיית ה-MRI לצורך ביצוע ביופסיה מונחת אולטרסאונד. בטכנולוגיה זו נבנה מודל תלת-ממדי של הערמונית, ובתוכו הנגע החשוד. מודל זה מוזן לתמונת האולטרסאונד בזמן אמת. שימוש במכשיר ה-MRI-US Fusion מאפשר לקיחת דגימה מדויקת מהאזור החשוד, בניגוד לדגימה עיוורת. הוכח במחקרים כי שימוש בשיטה חדשנית זו מפחיתה אבחון שגוי.

השימוש בטכנולוגית ה-MRI-US Fusion לביופסיה דורש מספר רב של מומחים. יש צורך במומחה ל-MRI בכדי לפענח את ה-MRI של הערמונית, באורולוג שהתמחה בביופסיה בגישה זו, וכן בטכנאי של המערכת. אי לכך, בדיקה זו דורשת זמן רב יותר מהביופסיה הרגילה, אך הדיוק והביטחון כי הדגימות נלקחות מהאזורים החשודים, מהווים יתרון עצום.

פרופ' מרגל הוא החלוץ בביופסיות חכמות בארץ. מרגל החל לבצע ביופסיות חכמות ב-2014, ומאז מבצע אלפי ביופסיות חכמות בשנה. ישנן שיטות שונות לביצוע ביופסיה חכמה (פיוז'ן). השיטה המתאימה ביותר עבורך תיקבע ע"י פרופ' מרגל לאחר פגישת ייעוץ ובחינת ה-MRI והמידע הרפואי.

מאמר עם סרטון נוסף:

פרופ' מרגל – כירורג חוקר אשר יזם ומוביל את התוכנית
לאבחון וטיפול ממוקד בסרטן הערמונית